Játékos angol
Aki kicsit beleásta magát a kisgyerekek nyelvelsajátításának témájába, biztosan találkozott különböző tévhitekkel, amik a korai kezdés ellen szólnak. Hallhatta a szomszéd nénitől, hogy „Én úgy hallottam, hogy majd keverni fogja a nyelveket.” vagy „Nem fog megtanulni magyarul.” És sorolhatnám még a különböző elriasztó mondatokat, amiket azok mondanak, akik igazából nem tudják, hogy miről szól a játékos angol nyelvátadás. Mint ahogyan a nevében is benne van, játék közben, tevékenység közben történik, és valóban elsajátítja a gyermek a nyelvet és nem tanulja. Nem úgy kell elképzelni, hogy leülteted magaddal szemben a gyereket és megtanítod neki a szavakat! Ezért is hívják játékos angol nyelvátadásnak. Játék közben történik észrevétlenül.
Ha csak most kezdesz a játékos nyelvátadás iránt érdeklődni, akkor ez a lista Neked szól:
- Minél előbb érdemes elkezdeni a játékos nyelvátadást, a gyerekek agya szivacsként szívja magába az új információkat!
- Ha szülőként nem beszélsz tökéletesen angolul, akkor is bátran szólhatsz a gyermekedhez angolul, a kiejtésed támogathatod angol anyanyelvű hanganyaggal! Keress magadnak egy támogatót, aki segít neked a helyes mondatok megalkotásában, hogy megfelelő formában adhasd át!
- A gyermeked számára nem megterhelő, ha más nyelven is szólsz hozzá! Egy 4 éves kor alatti gyereknek természetes, hogy sok dolgot még nem ért meg a világból (az anyanyelvén sem). Ezért nem fogja különösebben meglepni, ha angolul is beszélsz hozzá!
- A gyermeknek természetes, hogy egy tárgynak több neve is lehet. A nyelvtanulás szempontjából a 6 éves kor előtti időszak a legértékesebb, ekkor képes bármelyik nyelv hangkészletét elsajátítani az anyanyelvével párhuzamosan. Tehát nem kell megvárnod, hogy magyarul beszéljen!
- Ha csak az iskolában kezd angolul tanulni (mert úgy gondolod, hogy ráér ott megtanulni – ami egyébként akkor már valóban tanulás), akkor sokkal kevésbé fogja a kommunikáció eszközének tekinteni a nyelvet, hiszen egy kötelező tantárgy lesz számára, amiből dolgozatokra és felelésekre kell készülni. Ami nem éppen a játékos angol kategória része…
- A korai idegennyelvi fejlesztés legfontosabb jellemzője, hogy tevékenység, vagyis játék közben történik! Ezért ne gondold azt, hogy elveszi az időt a játéktól! Sőt, még több minőségi időt tölthetsz együtt gyermekeddel, közben még az angol is ragad rá! Dupla hatás! 🙂
- Amennyiben a gyermek számára világos, hogy mely környezetben melyik nyelvet használja, nem fogja őket összekeverni!
- A megkésett beszédfejlődést nem a korai nyelvtanulás okozza!
- Ha a gyermeked logopédiai eset, akkor segítséggel és bátorítással ő is elsajátíthatja az angol nyelvet, nem szabad Tőle megvonni a lehetőséget!
- A korai nyelvtanulás nem okozhat diszlexiát! Ezen kívül a diszlexiás gyermeked is megtanítható angolul, csak különleges módszerekkel, rengeteg vizuális mankóval!
- Legfőképpen a játékos angol nyelvátadással lehetőséget teremtesz neki, hogy képes legyen egyedül felépíteni a nyelv rendszerét és célszerűen, kommunikációra használni a nyelvet!
Sok sikert és örömteli angolozást kívánok!
Fürész-Mayernik Melinda
Angol Kalauz program alapítója
Keresd a játékos angolozáshoz, kétnyelvű neveléshez kapcsolódó napi tippeket a Facebook oldalon is:
Angolozik a család – Kétnyelvű nevelés a gyakorlatban
Szülői kézikönyv a kétnyelvű nevelés, játékos angol nyelvi fejlesztés gyakorlati megvalósításához Magyarországon
Legyen az otthoni angolozás, kétnyelvű nevelés élmény, közös családi program, mellyel hatalmas lehetőséget adsz gyermekednek, hogy az angol nyelvet szívesen és jól beszélje!