British Council – Családi angol foglalkozás
A British Council családi angol foglalkozásával már régóta szemeztem, de mivel sajnos messze lakom Budapesttől, csak most (március 7-én) volt lehetőségem eljutni. Nagyon vártam már, hogy találkozhassak az előadóval, Fehér Judittal, aki nyelvtanár, tanártréner és tankönyvíró, mindenekelőtt pedig ő maga is már babája 5 napos kora óta magyarul és angolul nevelte most már felnőtt fiát.
Fantasztikus interaktív előadáson volt lehetőségem részt venni, Judit igyekezett minket szülőket is bevonni a beszélgetésbe, valóban foglalkozás jellegű volt, másnak is bátran ajánlom.
Amellett, hogy megerősítést kaptam a „korai nyelvoktatást” illetően, lehetőség volt kérdések feltevésére is, így mások problémáiból is rengeteget tanulhattam. Ezen kívül megnézhettünk angol nyelvű gyerekkönyveket és rengeteg forrással lettünk gazdagabbak, hogy tudjuk merre kell keresgélni az interneten, ha például egy dal szövegére vagyunk kíváncsiak.
Sajnos Magyarországon még mindig az egynyelvűség normájában élünk, s egy maroknyi szakember próbál küzdeni a tévhitek ellen, hogy a szülők bátran elkezdhessék otthon is gyermekükkel egy második nyelv átadását.
Dióhéjban összefoglalom miről volt szó a foglalkozáson, hogy Te is kedvet kapj a következőhöz:
Szeretném kiemelni a fantasztikus kezdést, ami remekül oldotta a hangulatot, ismerkedésre adott teret és rendkívül jól demonstrálta vele Judit a spontán nyelvelsajátítás lépéseit. Ezek a nyelvi minta felismerése, utánzás és a szituációban alkalmazás. Valahogy így tanulnak nyelvet a gyerekek. (Azt, hogy mivel indított Judit, nem árulom el. 🙂 )
A foglalkozás fő témája a gyakorlati tanácsok megvitatása volt, így előkerültek a leggyakrabban elhangzó kérdések is:
– Mikor kezdjük?
– Mikor angolozzunk?
– Mennyi időt?
– Hol?
– Hogyan?
– Mit?
Ha nagyon leegyszerűsítve és röviden szeretném összefoglalni, akkor kezdjük akkor, amikor nekünk szülőnek jól esik, angolozzunk akkor, amikor a gyermek vevő rá, akkor, amikor csak szeretnénk, ahogyan szeretnénk, és azt ami a gyereket legjobban érdekli, az életkori sajátosságainak megfelel.
A legfontosabb, hogy ne tanóraszerűen csináljuk, hiszen szülőként sem tanítod a gyermekedet, hanem bevezeted a nyelvbe, erről szóljon az angolozás is! Játékosan, szórakozva, élvezettel add át az angolt is gyermekednek!
Előkerült egy másik szempont is, hogy „mi van akkor, ha az én angolom nem olyan jó, nem fogja rosszul megtanulni?” Nem kell amiatt aggódni, hogy rosszul rögzül egy-egy szó, kiejtés. Szerencsére sok lehetőség van az interneten is, ahol meghallgathatjátok a dalokat, mondókákat így nem csak Tőled hallja a nyelvet, hanem más forrásból is. Ezen kívül találkozhat vele filmek, mesék formájában, illetve később az iskolában a tanáraitól is hallja majd.
A szülő szerepe az, hogy megszerettesse a nyelvet a gyermekével, és egy pozitív attitűd alakuljon ki a nyelvek iránt, hogy később szívesen beszélje majd! Ezért (is) nagyon fontos, hogy dicsérjük sokat a kicsiket, így sikerélményhez fogja kötni a nyelveket is!
A foglalkozás végén arról volt szó, hogy hogyan tanítsunk mondókákat.
Judit két rövid mondókát tanított meg nekünk, mindegyiket úgy, hogy közben mi szülők is felálltunk és eljátszottuk őket! Ez a gyerekeknél is nagyon fontos! Azért, hogy ne csak egy betanult versike legyen emeljünk ki szavakat a mondókából és társítsunk hozzá egy-egy szituációt, tegyük más szövegkörnyezetbe! A dalokhoz mindig legyen aktív mozgás, tevékenység, játsszuk el, hogy könnyebben rögzüljön! Variáljuk meg kicsit a versikét, írjuk át a szövegét, cseréljünk ki egy-egy szót!
A British Council honlapján rengeteg segítséget találtok a dalokhoz, rengeteg hanganyag van fenn, amiket meg lehet hallgatni, ha nem biztos egy-egy szó kiejtése. A dalokhoz játékötletek és nyomtatható lapok is tartoznak. Találtok még ezen kívül játékokat, kézműves tevékenységeket, nyelvtanhoz, íráshoz-olvasáshoz is ötleteket. Egyszóval mindent, ami az otthoni angolozást segíti! 🙂
Rengeteg mindenről lehetett volna még beszélni, gyorsan elröppent a 1,5 óra, így amire nem jutott már idő, a mondókák , képeskönyvek és a beszélgetés témáját egy diasoron megkapta minden szülő, így otthon is volt mit olvasgatni a foglalkozás után!
A foglalkozásról mindenki úgy térhet haza, hogy pozitív megerősítést kap a játékos otthoni angol nyelvátadás hasznosságáról és a kiadványok, a diasor és a látottak-hallottak alapján bátran belevághat gyermekével a mókába, amit játékos angolozásnak hívunk! Ha tehetitek, akkor vegyetek részt a következő foglalkozáson Ti is!
Köszönöm szépen az élményt és a szervezést, Judit és Zita!
Jó szórakozást kívánok és örömteli angolos perceket! 🙂
Melinda
Kép forrása: www.freedigitalphotos.net (Ambro)
illetve Fehér Judit saját fotója egy korábbi foglalkozásról. Ezúton is köszönet érte! 🙂
Fürész-Mayernik Melinda
Angol Kalauz program alapítója
Keresd a játékos angolozáshoz, kétnyelvű neveléshez kapcsolódó napi tippeket a Facebook oldalon is:
Angolozik a család – Kétnyelvű nevelés a gyakorlatban
Szülői kézikönyv a kétnyelvű nevelés, játékos angol nyelvi fejlesztés gyakorlati megvalósításához Magyarországon
Legyen az otthoni angolozás, kétnyelvű nevelés élmény, közös családi program, mellyel hatalmas lehetőséget adsz gyermekednek, hogy az angol nyelvet szívesen és jól beszélje!