A sikeres nyelvátadás tíz pontja
Mit gondolsz a korai nyelvtanulásról? Szerinted ha nem vagy angol anyanyelvű vagy nyelvtanár, akkor „taníthatod”-e gyermeked angolul?
Sajnos ma Magyarországon még mindig az a belénk nevelt nézet van érvényben, hogy angolul tanulni 6 éves kor alatt káros, ártalmas. Nagyon sok a tévhit a korai angol nyelvtanulással kapcsolatban, sokan feleslegesnek és a gyerek leterhelésének tartják, ha valaki külön angolra viszi a gyerekét. A gyerek elsődleges „feladata” a világ megismerése, új információk gyűjtése, a tanulás, mindez játékos formában. Ezért számára az angol nyelv elsajátítása is a világ megismerésének egy forrása, amely lehet ugyanolyan természetes folyamat, mint ahogyan az anyanyelvét is megtanulja, vagy ahogy megtanul járni. Nagyon sok gyerek nő fel olyan családban, ahol több nyelven is beszélnek a szülők, és nem hátránnyal indulnak az életben. El kell fogadnunk, hogy a világ többnyelvű és az agy természetes állapota a többnyelvűség.
2. CélokMilyen álmaid vannak az angol nyelvvel kapcsolatban?
Miért fontos számodra, hogy a gyereked tudjon angolul?
Hova szeretnél eljutni gyermekeddel, milyen tudásszintre?
Azt szeretnéd, hogy a gyereked bátran szólaljon meg angolul, vagy mert elengedhetetlen a boldoguláshoz az angol nyelv ismerete netán azért, hogy megismerjen és megértsen egy másik kultúrát? Azért, hogy könnyebben tanuljon más nyelveket vagy az iskolai előmenetelét szeretnéd támogatni?
Írd fel a céljaidat egy füzetbe, ha meginognál, nézd vissza!
Ne feledd, bármi is legyen a célod: a jövőkép a siker titka!
3. Hogyan fogod kivitelezni? Milyen stratégiát válassz?Minden nap angolozol otthon a gyermekeddel? Mennyi időt fordítasz rá? „Csak” énekeltek és mondókáztok, és majd később fogsz vele beszélgetni? Lesznek angolos játékpercek vagy fél napok, esetleg egész napok, amikor csak angolul beszélsz gyermekedhez? Csak Te leszel, akitől angolul tanulhat, vagy más családtag is részt vesz benne? Fogtok-e angol nyelvű foglalkozásokra járni kiegészítésképpen?
Ezeket a kérdéseket válaszold meg magadban és beszéld meg a pároddal is! Időközben pedig bármikor változtathattok a terveteken, ha úgy döntötök, hogy több vagy kevesebb időt szeretnétek az angollal tölteni!
4. Saját magad képzéseMit teszel meg Te magad a siker érdekében? Milyen a hozzáállásod az angol nyelvhez? Hogyan fejleszted magad? Lesz-e segítséged? Milyen eszközöket vetsz be?
Ne félj attól, hogy esetleg a kiejtésed nem az igazi vagy rosszul beszéled a nyelvet. Meg lehet tanulni, ha akarod. Lehet kifogást is találni, ha el akarod kerülni.
Tanulj meg mondókázni! Naponta egy dal vagy mondóka megtanulása egy elfoglalt anyuka életébe is belefér, ha szeretnéd!
Szeresd az angol nyelvet, ha érzelmeid vannak a céljaiddal kapcsolatban, könnyebb a nyelv tanulása és átadása is.
Olvass angolul, hallgass angol slágereket, nézz angol filmeket, keress olyan hobbit, ami érdekel és nézz utána angolul is, fejleszd magad!
A hallás utáni szövegértéses feladatokat Te is bátran megcsinálhatod gyermekeddel együtt, ezzel magad is gyakorlod a nyelvet!
5. ElhatározásAzt hiszem, ehhez nem kell különösebben hozzáfűzést tennem.
6. Idő, Rendszeresség, KövetkezetességMikor tudsz időt fordítani a gyermekeddel való játékos angolozáshoz?
Mennyi időt szánsz naponta az angolozásra?
Mi történik akkor, ha valami miatt nem lesz rá lehetőségetek?
Próbáld úgy szervezni a napotokat, hogy egy 10-15 perc angol dalolás vagy játék beleférjen. Inkább minden nap foglalkozz kevesebbet a nyelvvel, mint hogy egy nap próbáljátok bepótolni az egész heti elmaradást. A gyerekedhez tudod igazítani, hogy mikor legyen ez a kis idő, amikor angoloztok, hiszen Te látod, hogy mikor kapható rá. Ha esetleg egy-egy nap kimarad betegség vagy utazás miatt, ne legyen lelkiismeret-furdalásod!
7. Motiváció és hitLesznek olyan pillanatok, amikor úgy érzed nincs értelme, mert nem fejlődtök, nem reagál a babád az ingerekre vagy éppen lesz időszak, amikor nem lesz kedve angolozni és makacskodik, ellenkezik. Ekkor megteheted, hogy kis ideig nem hozod fel az angolozás témáját, vagy megmondod, hogy Te angolul szeretnél most játszani, ő meg válaszolhat magyarul, ha szeretne.
Akármilyen akadály is kerül elétek, mindig jusson eszedbe, hogy miért kezdtétek el!
Ne figyelj a „lebeszélőkre”, akik majd megpróbálnak eltéríteni az útról. Barátkozz hasonló gondolkodású családokkal, keress olyan ismerősöket, akik támogatnak. Elsősorban a közvetlen környezeted, a párod és a nagyszülők lehetnek azok, akikre számíthatsz. Ne hallgass azokra, akik kárognak, hogy ezzel ártasz a gyermekednek! Nem az a fontos, hogy ők mit gondolnak, hanem a saját gyereked!
Ajánlom neked a zárt Facebook csoportunkat, ahol olyan szülőkkel beszélgethetsz, akiknek szintén fontos a játékos angol nyelvátadás, itt megoszthatod velük élményeidet, tapasztalataidat és bátran kérdezhetsz is!
9. És a siker titka legfőképpen:CSINÁLNI, CSINÁLNI, CSINÁLNI!
10. Természetesen ez a néhány összetevő is lényeges a sikerhez:A GYERMEKEDRE VALÓ ODAFIGYELÉS
AZ EGYÜTTLÉT, A KÖZÖS JÁTÉK ÖRÖME
LAZASÁG
SOK-SOK SZERETET
TÜRELEM
Kiegészítenéd még valamivel a felsorolást? Szerinted mi szükséges ahhoz, hogy sikerrel adj át egy nyelvet gyermekednek?
(A kép forrása: www.freedigitalphotos.net by Stuart Miles.)
Fürész-Mayernik Melinda
Angol Kalauz program alapítója
Keresd a játékos angolozáshoz, kétnyelvű neveléshez kapcsolódó napi tippeket a Facebook oldalon is:
Angolozik a család – Kétnyelvű nevelés a gyakorlatban
Szülői kézikönyv a kétnyelvű nevelés, játékos angol nyelvi fejlesztés gyakorlati megvalósításához Magyarországon
Legyen az otthoni angolozás, kétnyelvű nevelés élmény, közös családi program, mellyel hatalmas lehetőséget adsz gyermekednek, hogy az angol nyelvet szívesen és jól beszélje!