Érzelmek angolul játékötletekkel
Az érzelmek nagyon fontos szerepet játszanak az életünkben. A gyermekek életében pedig főként jelen vannak az érzelmek, érzések, hiszen a cselekvéseik fő mozgatórugói a saját érzelmeik. Az öröm, bánat, félelem, ijedtség mind átszövik a mindennapi cselekvéseket és akarva akaratlanul hatással vannak a gondolkodásunkra, teljesítményünkre. Az érzelmek kifejezése fontos és az érzelmek angolul is átszövik a mindennapjainkat. A gyermekek pedig amíg nem tudnak beszélni az érzéseiket ki tudják fejezni gesztusaikkal, mimikával is. Így az érzelmekről angolul is beszélgethetünk, játszhatunk már kisebb gyermekekkel is!
Összegyűjtöttem néhány alap kifejezést, hogy az érzelmek angolul se okozzanak gondot 🙂
feeling / emotion érzelem / érzés
happy boldog, vidám
sad szomorú
angry mérges
sleepy álmos
tired fáradt
bored unott
hungry éhes
thristy szomjas
healthy egészséges
sick beteg
shy félénk
in love szerelmes
hot melege van
cold fázik
proud büszke
mad / crazy őrült
brave bátor
scared ijedt
A fenti kifejezéseket könnyedén lehet mutogatni, ezért esett a választásom rájuk. Természetesen ennél jóval bőségesebb az érzelmek listája, de kisebb gyerekekkel ezeket lehet bevezetni játékosan úgy, hogy közben tudjuk őket mutogatni.
Az alábbi linken csoportosítva és szinonimákat is megjelölve találjátok meg az érzelmeket, ha többet szeretnétek megismerni:
Hogyan érdemes az érzelmeket bevezetni a kisebb gyerekeknél?
- Mutasd be az érzelmet a gyermekednek, aztán pedig nevezd meg! Utánozza ő is!
- Ha már több érzelmet is tudtok angolul, akkor játszhattok Király játékot: A játék lényege, hogy a király (akit előtte kineveztek) mondja az érzelmet, a többiek pedig bemutatják. Később lehet szerepet cserélni.
- Játszhattok úgy is, hogy valaki bemutat egy érzelmet, a többieknek pedig ki kell találni, hogy mire gondolt az illető, mit mutatott be!
Játszhattok az érzelmekkel képkártyák bevonásával is!
- Játszhatunk találd ki játékot. A képkártyák közül húzunk egyet, amit el kell mutogatni a többieknek, akik megpróbálják kitalálni, hogy mi volt a kártyánkon!
- Játszhatunk memória játékot vagy párosítós játékot is a képkártyákkal!
A legjobb játék mégis az, amikor az adott érzelmet el is mutogathatjátok, hiszen a gyermek azt jegyzi meg a legjobban, amit ő is cselekvésbe ágyazva csinál!
Haladóknak:
Az érzelmek remek lehetőséget kínálnak arra, hogy a személyes névmást, illetve a létigét játékosan bevezessük akár az óvodás gyerekeknek is! Már csak azért is, mert többször említettem, hogy egész mondatokban érdemes nyelvet átadni, így adja magát a nyelvtani szerkezet is.
- Amikor mutatjuk az érzelmet, azt mondjuk mellé: I am … / I’m…
- Amikor a képen mutatjuk, azt mondjuk: He is… / He’s … (ha fiú) vagy She is …. / She’s … (ha lány)
- Ugyanezt megtehetjük a tagadó alakkal, közben rázzuk a fejünket: I am not … / I’m not… vagy He is not… / He isn’t…. vagy She is not … / She isn’t…
- Később kérdést is feltehetünk: Are you…? Are you happy? Majd megbeszéljük a hozzá tartozó válaszokat: kezdetben csak Yes / No variációval. Idősebb gyerekeknél az egész mondatos válasz is előjöhet: Yes, I am. / No, I’m not.
- Tehetünk fel kérdéseket egymásnak is, illetve a képekről is. Akkor már az E/3. személy is megjelenik: Is he happy? stb.
Itt pedig találsz dalokat, videókat az érzelmek témakörhöz:
>>> Érzelmek: dalok, videók angolul
A kép forrása: www.freedigitalphotos.net (Thanamat)
Fürész-Mayernik Melinda
Angol Kalauz program alapítója
Keresd a játékos angolozáshoz, kétnyelvű neveléshez kapcsolódó napi tippeket a Facebook oldalon is:
Angolozik a család – Kétnyelvű nevelés a gyakorlatban
Szülői kézikönyv a kétnyelvű nevelés, játékos angol nyelvi fejlesztés gyakorlati megvalósításához Magyarországon
Legyen az otthoni angolozás, kétnyelvű nevelés élmény, közös családi program, mellyel hatalmas lehetőséget adsz gyermekednek, hogy az angol nyelvet szívesen és jól beszélje!