[et_pb_section fb_built=”1″ fullwidth=”on” _builder_version=”3.22″ global_colors_info=”{}”][et_pb_fullwidth_post_title meta=”off” featured_image=”off” text_color=”light” _builder_version=”3.3.1″ background_color=”#821eb2″ text_orientation=”center” custom_margin=”0px||0px|” custom_padding=”||56px|” saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”][/et_pb_fullwidth_post_title][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”3.22″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}” column_structure=”2_3,1_3″][et_pb_column type=”2_3″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]
Ismét egy olvasó levelére szeretnék válaszolni, amely a korai nyelvoktatás kérdéseit veti fel.
Egy korábbi bejegyzést a korai nyelvoktatás kérdéseiről itt találsz:
>> Korai nyelvoktatás kérdései
Ha a környezet nem támogat:
Az első és legfontosabb: ne érezd magad UFO-nak, amiért Te úgy gondolod, hogy a gyermekeddel való angolos játékidő jó dolog és hasznos! Nem mindenki van olyan szerencsés helyzeteben, hogy a környezete is támogassa a játékos angolozást… Sajnos nem vagy egyedül ezzel a problémával, most bizonyára sok sorstársad olvassa ezeket a sorokat, akik szintén kirekesztve érzik magukat, csak mert nem állnak be a sorba és valami mást csinálnak, ami nem megszokott…. Ismerek olyanokat is, akik a párjuk előtt is titkolják, hogy ők szoktak a gyerekkel angolul is mesét nézni vagy énekelni, netán még beszélni is hozzá…
Hogyan állítsd magad mellé a családodat, környezetedet?
Az ideális felállás az lenne, ha a környezeted is támogatna – vagy legalábbis nem hátráltatna – az otthoni angolozásban, mert ezzel csak neked és a gyermeknek okoznak lelkiismeret furdalást. Jó esetben elbizonytalanítani nem tudnak 🙂
A támogatás megszerezése valószínűleg azért olyan nehézkes némely esetekben, mert az egészen pici korban elkezdett angolozásnak nincsenek látványos eredményei. Ahogyan Ti is írjátok, nagyon nehéz, hogy nem kaptok visszajelzést a babától, csak néha egy-egy mosoly vagy rúgkapálás jön. Ilyenkor sem szabad feladni, mert ez a lappangási időszak elmúlik és utána robbanásszerűen jönnek majd a visszajelzések is a gyerkőctől. Ezt az időszakot nehéz kivárni, főként akkor, amikor nem hiszünk az egész folyamat eredményességében. Így neked is egy kis türelmet kell gyakorolnod a társad, családod felé, hiszen ők valószínűleg azonnali eredményeket várnak…
Érdemes eldönteni, hogy a témában kire hallgatsz és kikre nem? A tájékozatlan, „károgó” embereket próbáld elkerülni, beszéljetek másról, őket úgysem fogod tudni meggyőzni, nem is hallják az érveidet….
Keress hasonló gondolkodású szülőket a környezetedben, baba angolos csoportokat, ahova eljárhattok a gyerkőccel! Ha nincs a közeledben ilyen, akkor gyere az Angol Kalauz zárt csoportjába, ahol bátran kérdezhetsz és megoszthatod félelmeidet, élményeidet az otthoni angolozással kapcsolatban!
A közvetlen környezeted, párod, családod magad mellé állítása a legfontosabb, hiszen velük együtt élsz, nem szeretnél előttük titkolózni vagy rosszban lenni velük.
- Beszéld meg velük, hogy mi a célod az egésszel, miért jó Neked/Nektek, ha angolul is énekeltek, beszélgettek!
- Mondd el nekik, hogy mik a hosszú távú terveid a nyelvvel! Gondoljanak ők is a gyerek jövőjére!
- Próbáld ész érvekkel meggyőzni, mutasd meg neki a blogot, a bejegyzéseket, mások történeteit! 🙂 A legtöbben akkor szokták elhinni, hogy a játékos angolozásnak értelme van, amikor a saját bőrükön tapasztalják, hogy a gyerkőc tényleg visszajelez és angolul beszél.
- Kérd meg őket, hogy bízzanak benned, biztosan lehetnek benne, hogy nem szeretnél rosszat a gyermekednek!
Kivitelezhető-e, hogy velem angolul a család többi tagjával pedig magyarul kommunikáljon?
Természetesen igen, de ehhez nagyon nagy akaraterő és elszántság szükséges, és a Te részedről is következetesség, kitartás. Én a magam részéről nem tudnám elképzelni, hogy magyarul ne énekeljek, olvassak a kislányomnak, mert ezt is szeretném neki megmutatni, megadni, de vannak olyan családok, akiknél ez szuperül működik. Velük is találkozhatsz a zárt csoportban, biztosan szívesen válaszolnak a további kérdéseidre! 🙂
Angolos szoba? – Lenne egy biztonságos hely, ahol mindketten nyugodtak lehetünk és itt beszélnénk angolul
A külön kis sarok, nyugodt hely mindig jó megoldás, így bátran élhetsz ezzel. Akár a szobában egy kis sarkot is berendezhettek, ami a Ti angolos birodalmatok, így a gyermeked is tudja majd ehhez kötni az angolos időket és meghitt, bensőséges perceket tudtok itt egymással eltölteni, amikor angoloztok. Tegyél oda olyan játékokat, tárgyakat, amik az angollal kapcsolatosak, akár egy angol báb, aki ott lakik és meg lehet látogatni, amikor bekucorodtok oda! Legyen hívogató a gyereknek, hogy kedvet kapjon odaülni. És persze rejtve maradtok a sok kíváncsi szempár elől 🙂
Kívánom, hogy a közvetlen környezeted elfogadja, hogy a korai nyelvoktatás mellett döntöttél és szívesen, örömmel angolozol a gyermekeddel! Várunk szeretettel az említett csoportban is! 🙂
Vidám angolozást kívánok!
Melinda
[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_team_member name=”Fürész-Mayernik Melinda” position=”Angol Kalauz program alapítója” image_url=”https://angolkalauz.hu/wp-content/uploads/2018/05/20180305_Melinda_091.jpg” _builder_version=”3.3.1″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]Az Angol Kalauz – Kisgyermekkori angol nyelvi nevelési program alapítója, a módszertan kidolgozója és az angolkalauz.hu cikkeinek és oktatóanyagainak szerzője Fürész-Mayernik Melinda. Két kisgyermekét neveli magyarul és angolul, a játékos angol nyelvi fejlesztéshez nyújt segédanyagokat kisgyermekes szülőknek és pedagógusoknak. 2008 óta foglalkozik gyerekekkel (matemaitka-angol szakos tanító), szakértői cikkeit megtalálod szülőknek és pedagógusoknak szánt online és print magazinokban, találkozhattál a nevével rádióban és televízióban is. Programját az ország több óvodájában alkalmazzák, foglalkozásvezetői erősítik a csapatot, melynek küldetése, hogy a gyerekek megtapasztalhassák a játszva angolozás élményét, hogy később szívesen és gátlások nélkül beszéljenek angolul. Módszertani-gyakorlati könyveit az ország több óvó- és tanítóképzőjén ajánlott kiadványként tartják számon.
[/et_pb_team_member][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]
Keresd a játékos angolozáshoz, kétnyelvű neveléshez kapcsolódó napi tippeket a Facebook oldalon is:
www.facebook.com/angolkalauz
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]Mondókázz gyermekeddel angolul!
Az Angol kalauz a mondókák világába című könyv segít! Több, mint 300 angol nyelvű mondóka és gyermekdal az eljátszásukhoz szükséges magyar nyelvű gyakorlati tanácsokkal! A British Council Családi angol programja és Vida Ágnes (Kismamablog) ajánlásával!
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ global_colors_info=”{}”]
Exkluzív támogatás: Hogy soha ne érezd magad egyedül a kétnyelvű nevelésben, játékos angolozásban!
AZ ANGOL KALAUZ KLUBTAGSÁG ABBAN SEGÍT, HOGY GYERMEKE(I)D JÁTSZI KÖNNYEDSÉGGEL MÉGIS HATÉKONYAN, AZONNAL HASZNÁLHATÓ ÉS KIPRÓBÁLT SEGÉDANYAGOKKAL NEVELHESD KÉTNYELVŰEN!
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]
Angolozik a család – Kétnyelvű nevelés a gyakorlatban
Szülői kézikönyv a kétnyelvű nevelés, játékos angol nyelvi fejlesztés gyakorlati megvalósításához Magyarországon
Legyen az otthoni angolozás, kétnyelvű nevelés élmény, közös családi program, mellyel hatalmas lehetőséget adsz gyermekednek, hogy az angol nyelvet szívesen és jól beszélje!
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]