[et_pb_section fb_built=”1″ fullwidth=”on” _builder_version=”3.22″ global_colors_info=”{}”][et_pb_fullwidth_post_title meta=”off” featured_image=”off” text_color=”light” _builder_version=”3.3.1″ background_color=”#821eb2″ text_orientation=”center” custom_margin=”0px||0px|” custom_padding=”||56px|” saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”][/et_pb_fullwidth_post_title][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”3.22″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row column_structure=”2_3,1_3″ _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”2_3″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]
AKCENTUS-KÉRDÉS
Lehetséges magyar akcentus nélkül angolul beszélni?
Kicsit hosszú bejegyzés, amit az Angol Kalauz Facebook oldalán osztottam meg, de ez már nagyon kikívánkozott, és nem is biztos, hogy mindenki egyet fog érteni velem 🙂
A legtöbb szülő azért fél belevágni gyermekével az otthoni angolozásba, mert aggódik, hogy a „nem szép beszédét, a csúnya akcentusát” fogja tőle megtanulni a gyermek.
Természetesen fontos, hogy milyen példa van a kicsi előtt, de ne gondoljuk, hogy ettől ő is „csúnya” akcentussal fog beszélni.
Az én akcentusomat is érte már kritika (nem mindenkinek tetszik), és tudom is, hogy nem szép (azokhoz képest, akik évekig külföldön éltek, hiszen az én tanáraim is zömmel magyar anyanyelvűek voltak, kivétel a fősulin), de én legalább beszélem a nyelvet azokkal szemben, akik sokszor a kiejtésemre tesznek megjegyzéseket. És úgy gondolom, hogy a gyerekem is inkább azért kapjon kritikát, mert esetleg nem szép a kiejtése, minthogy emiatt megfosszam attól, hogy angolul is beszéljek vele!
Hallottam már kínai akcentussal, skót akcentussal, ausztrál akcentussal angolul beszélni valakit, a magyar akcentusunk miatt messziről kiszúrnak minket is pl. Amerikában vagy Angliában is, de szerencsére ez nem akadályozza a kommunikációt.
Ha pedig nagyon zavar, akkor szerencsére ott van egy csomó autentikus forrás az interneten, ahonnan anyanyelvi beszélőket hallgathat a gyermek. Élete során rengeteg nyelvi impulzus éri, hallgassunk többféle hanganyagot vele, így egy idő után kialakul a saját kiejtési stílusa, ami szintén változhat az évek során. Ne gondoljuk, hogy az iskolában is csak anyanyelvű tanárok fognak hozzá beszélni (szerencsés, ha mégis így lesz). Találkoztam már azzal az esettel is, amikor átvettem egy osztályt és nem értették a gyerekek mit akarok, mert másik tanár kiejtéséhez voltak szokva. Vagy rendszeres probléma: értik a tanárt, de amikor hallás utáni szövegértés van a nyelvvizsgán, vagy akár tanórán megáll a tudomány … Mivel nem csak mi vagyunk az elsődleges forrás a gyereknek, így a kiejtésünk sem csak tőlünk fogja hallani. Ezen kívül pedig olyan szuper képességük van, hogy felül is tudják írni. A saját kislányom például sokkal szebben beszél angolul – köszönhetően a sok anyanyelvi hanganyagnak és mesének – mint én! 🙂
És persze a fentiek miatt, az Angol Kalauz jelenleg folyó projektjeiben is mind angol anyanyelvű beszélőket kértem fel, akikről már korábban posztoltam nektek. 🙂
Megmutatom, hogy milyen hozzászólások érkeztek a poszthoz, amik alátámasztották, hogy valóban a korai kezdéssel megalapozható, hogy szépen, akcentus nélkül beszéljük a nyelvet, hiszen gyermekeink többsége (a sok autentikus hanganyagot hallgatva) szebben beszélik a nyelvet, mint mi 🙂
Kíváncsi vagyok a véleményetekre, mit gondoltok erről a sarkallatos pontról? Nagyon megköszönöm, ha megírjátok!
És ha egyet értesz velem, nyomj egy lájkot és oszd meg ismerőseiddel is !
Vidám angolozást kívánok!
Melinda
[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_team_member name=”Fürész-Mayernik Melinda” position=”Angol Kalauz program alapítója” image_url=”https://angolkalauz.hu/wp-content/uploads/2018/08/20180305_Melinda_091-min.jpg” _builder_version=”3.3.1″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]Az Angol Kalauz – Kisgyermekkori angol nyelvi nevelési program alapítója, a módszertan kidolgozója és az angolkalauz.hu cikkeinek és oktatóanyagainak szerzője Fürész-Mayernik Melinda. Két kisgyermekét neveli magyarul és angolul, a játékos angol nyelvi fejlesztéshez nyújt segédanyagokat kisgyermekes szülőknek és pedagógusoknak. 2008 óta foglalkozik gyerekekkel (matemaitka-angol szakos tanító), szakértői cikkeit megtalálod szülőknek és pedagógusoknak szánt online és print magazinokban, találkozhattál a nevével rádióban és televízióban is. Programját az ország több óvodájában alkalmazzák, foglalkozásvezetői erősítik a csapatot, melynek küldetése, hogy a gyerekek megtapasztalhassák a játszva angolozás élményét, hogy később szívesen és gátlások nélkül beszéljenek angolul. Módszertani-gyakorlati könyveit az ország több óvó- és tanítóképzőjén ajánlott kiadványként tartják számon.
[/et_pb_team_member][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]
Keresd a játékos angolozáshoz, kétnyelvű neveléshez kapcsolódó napi tippeket a Facebook oldalon is:
www.facebook.com/angolkalauz
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]Mondókázz gyermekeddel angolul!
Az Angol kalauz a mondókák világába című könyv segít! Több, mint 300 angol nyelvű mondóka és gyermekdal az eljátszásukhoz szükséges magyar nyelvű gyakorlati tanácsokkal! A British Council Családi angol programja és Vida Ágnes (Kismamablog) ajánlásával!
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ global_colors_info=”{}”]
Exkluzív támogatás: Hogy soha ne érezd magad egyedül a kétnyelvű nevelésben, játékos angolozásban!
AZ ANGOL KALAUZ KLUBTAGSÁG ABBAN SEGÍT, HOGY GYERMEKE(I)D JÁTSZI KÖNNYEDSÉGGEL MÉGIS HATÉKONYAN, AZONNAL HASZNÁLHATÓ ÉS KIPRÓBÁLT SEGÉDANYAGOKKAL NEVELHESD KÉTNYELVŰEN!
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]
Angolozik a család – Kétnyelvű nevelés a gyakorlatban
Szülői kézikönyv a kétnyelvű nevelés, játékos angol nyelvi fejlesztés gyakorlati megvalósításához Magyarországon
Legyen az otthoni angolozás, kétnyelvű nevelés élmény, közös családi program, mellyel hatalmas lehetőséget adsz gyermekednek, hogy az angol nyelvet szívesen és jól beszélje!
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]