[et_pb_section fb_built=”1″ fullwidth=”on” _builder_version=”3.22″ global_colors_info=”{}”][et_pb_fullwidth_post_title meta=”off” featured_image=”off” text_color=”light” _builder_version=”3.3.1″ background_color=”#821eb2″ text_orientation=”center” custom_margin=”0px||0px|” custom_padding=”||56px|” saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”][/et_pb_fullwidth_post_title][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”3.22″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}” column_structure=”2_3,1_3″][et_pb_column type=”2_3″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]
Az angol ábécéről, és annak fontosságáról már született bejegyzés, mutattam Nektek dalokat és online játékokat is a gyakorláshoz. Most olyan játékot mutatok, ami minimális alapanyagokból, otthon a háztartásban is megtalálható dolgokból könnyedén elkészíthető és nagyon sok játékhoz használható a későbbiekben is! Nagy „szemétgyűjtő” hírében állok, ezért nálam mindig vannak otthon mások számára felesleges és kukába való anyagai (WC-papír guriga, kupakok, dobozok stb.) A férjem már meg sem kérdezi, hogy ezt vagy azt kidobhatja-e, csak beteszi a „valamire jó lesz” dobozomba… 🙂
Angol ábécé és a dobozszörny – játékos gyakorlás 🙂
A képen látható játékot egy papírzsepis dobozból és néhány elfekvőben levő műanyag kupakból készítheted el! Az én szörnyem ilyen egyszerű lett, nem cicomáztam túl, de a gyerekek körében nagy tetszést aratott. Az, hogy a Te szörnyed milyen lesz, csak a képzeleted határozza meg! Szóval vegyél egy üres dobozt és készítsd el a szörnyet. A kupakokra alkoholos filccel írtam rá a betűket, de akár öntapadós papírral is ráragaszthatod, vagy dekorgumira írhatod és azt teheted a kupak tetejére. Nekem összesen annyi kupakom volt, hogy háromszor tudtam az ábécé betűit felírni rájuk. Máris indulhat a játék! 🙂
Mit tudsz játszani a dobozszörny segítségével, ami az angol ábécé rögzülését segíti?
Most azokat a játékötleteket osztom meg, amik nálunk beváltak és szeretik a gyerkőcök, de nyugodtan találhatsz hozzá ki Te is új játékokat!
1. Feed the monster! – Etesd meg a szörnyet!
It is an Alphabet monster and this monster eats the letter A! Feed the monster with the letter A!
Ez az ábécés szörny, aki A betűket eszik! – Csak az A betűket kell megetetni a szörnnyel!
2. Feed the monster with the letter that says…
Etesd meg a szörnyet azzal a betűvel, ami úgy hangzik, hogy…
Ezzel a játékkal nem csak az angol ábécét gyakorolhatjátok, hanem a hozzá kapcsolódó hangokat is, amik szintén nagyon fontosak később majd az olvasás elsajátításánál!
3. Feed the monster with the word …
Etesd meg a szörnyet azzal a szóval, hogy…
Itt tetszőlegesen kiválaszthatsz egy szót, aminek a betűit megkeresi a gyerkőc és miközben bedobálja a szörny szájába, betűzi a szót! Idősebb és haladó tanulóknál ajánlott! 🙂
4. Feed the monster with the sentence…
Etesd meg a szörnyet azzal a mondattal, hogy…
Egész mondatot kell a szörnnyel megetetni, így ezt mindenképpen csak idősebb gyerekeknél használd! Először tegyétek ki a (kezdésnek egyszerű, pár szavas) mondatokat és utána mehet betűzve a dobozba.
Ezeket a játékokat játszhatjátok párban is, ha többen vagytok, akkora gyerekek egymásnak is mondhatnak betűket, hangokat, szavakat vagy mondatokat!
Dobozszörny nélküli játékok a kupakokkal:
Ha már elkészültek a kupakok (minél többször kirakható az ábécé, annál jobb), akkor játszhattok velük csak önmagukban is a dobozszörny nélkül. Hogyan?
Ismét a mi kedvenc játékaink következnek:
1. Make words
Alkoss szavakat! Egy vödörbe bedobálom az összes kupakot és random kell húzni belőle 20-25 darabot. A kihúzott betűkből kell minél több értelmes angol szót kirakni! Lehet versenyezni is, nagyon szeretik a gyerekek. Egy idő után rájönnek, hogy érdemes rövid szóban gondolkodni, ha minél több szót kell kirakni a meglevő betűkből! Nagyon ügyesen szoktak sikerülni a szóalkotások. Ha megvannak a szavak, akkor lehet őket betűzni!
2. Make words
Alkoss szavakat! A játék lényege ugyanaz, mint az előbbinél, de itt megadom a lehetőséget, hogy ők válasszák ki azokat a betűket, amikből úgy érzik, hogy a legtöbb szót ki tudják rakni! Szintén mehet versenyben!
3. List
A gyerekek kapnak egy listát pár szóból (mindenki különbözőt) illetve az ábécé betűit, és a listán szereplő szavakat kell kirakniuk úgy, hogy a betűket egymástól kérik el! Érdemes úgy összeállítani a listát, hogy ne üsse egymást, mert ha mindenkinél egy O betű van, akkor a DOOR pl. csak úgy rakható ki, ha a másiktól elkérik, viszont akkor neki nem marad, ezért az ő listájára ilyen szó nem kerülhet. Kicsit bonyolult megszervezni, de szintén élvezetes játék. És máris előkerül a Have you got… ? kifejezés is 🙂
4. Spelling
Szintén kapnak egy listát a gyerekek, aminek a szavait ki kell tenni. Ezt úgy szoktam, hogy egy lapra előre megrajzolom a köröket (ahány betűből áll a szó) és arra kell a szavakat kitenni. Kisebbeknek előre oda lehet írni mintának a szót, amit ki kell tenni, majd betűzni!
5. Matching
Párosítás. Ha a nagybetűkhöz elkészülnek a kisbetűk is, akkor ezeket lehet párosítani és közben betűzni őket!
Ha van további ötleted, oszd meg velünk! 🙂
További ötletek a dobozszörnnyel:
>>> Alakzatok, formák – játékos gyakorlás
Jó szórakozást!
[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_team_member name=”Fürész-Mayernik Melinda” position=”Angol Kalauz program alapítója” image_url=”https://angolkalauz.hu/wp-content/uploads/2018/08/20180305_Melinda_091-min.jpg” _builder_version=”3.3.1″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]Az Angol Kalauz – Kisgyermekkori angol nyelvi nevelési program alapítója, a módszertan kidolgozója és az angolkalauz.hu cikkeinek és oktatóanyagainak szerzője Fürész-Mayernik Melinda. Két kisgyermekét neveli magyarul és angolul, a játékos angol nyelvi fejlesztéshez nyújt segédanyagokat kisgyermekes szülőknek és pedagógusoknak. 2008 óta foglalkozik gyerekekkel (matemaitka-angol szakos tanító), szakértői cikkeit megtalálod szülőknek és pedagógusoknak szánt online és print magazinokban, találkozhattál a nevével rádióban és televízióban is. Programját az ország több óvodájában alkalmazzák, foglalkozásvezetői erősítik a csapatot, melynek küldetése, hogy a gyerekek megtapasztalhassák a játszva angolozás élményét, hogy később szívesen és gátlások nélkül beszéljenek angolul. Módszertani-gyakorlati könyveit az ország több óvó- és tanítóképzőjén ajánlott kiadványként tartják számon.
[/et_pb_team_member][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]
Keresd a játékos angolozáshoz, kétnyelvű neveléshez kapcsolódó napi tippeket a Facebook oldalon is:
www.facebook.com/angolkalauz
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]Mondókázz gyermekeddel angolul!
Az Angol kalauz a mondókák világába című könyv segít! Több, mint 300 angol nyelvű mondóka és gyermekdal az eljátszásukhoz szükséges magyar nyelvű gyakorlati tanácsokkal! A British Council Családi angol programja és Vida Ágnes (Kismamablog) ajánlásával!
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ global_colors_info=”{}”]
Exkluzív támogatás: Hogy soha ne érezd magad egyedül a kétnyelvű nevelésben, játékos angolozásban!
AZ ANGOL KALAUZ KLUBTAGSÁG ABBAN SEGÍT, HOGY GYERMEKE(I)D JÁTSZI KÖNNYEDSÉGGEL MÉGIS HATÉKONYAN, AZONNAL HASZNÁLHATÓ ÉS KIPRÓBÁLT SEGÉDANYAGOKKAL NEVELHESD KÉTNYELVŰEN!
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]
Angolozik a család – Kétnyelvű nevelés a gyakorlatban
Szülői kézikönyv a kétnyelvű nevelés, játékos angol nyelvi fejlesztés gyakorlati megvalósításához Magyarországon
Legyen az otthoni angolozás, kétnyelvű nevelés élmény, közös családi program, mellyel hatalmas lehetőséget adsz gyermekednek, hogy az angol nyelvet szívesen és jól beszélje!
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]