[et_pb_section fb_built=”1″ fullwidth=”on” _builder_version=”3.22″ global_colors_info=”{}”][et_pb_fullwidth_post_title meta=”off” featured_image=”off” text_color=”light” _builder_version=”3.3.1″ background_color=”#821eb2″ text_orientation=”center” custom_margin=”0px||0px|” custom_padding=”||56px|” saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”][/et_pb_fullwidth_post_title][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”3.22″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}” column_structure=”2_3,1_3″][et_pb_column type=”2_3″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]
A titok a nyelvtanuláshoz, hogy nincs titok. Alapvetően a nyelv a kommunikáció eszköze és a legjobb módja, hogy nyelvet tanuljunk és gyakoroljuk, ha kommunikálunk. Ez azonban a rohanó világunkban nehéz lehet, különösen, ha a szülők és a gyermekek is el vannak foglalva, a munka az iskola és egyéb tennivalók mellett kellene időt fordítani erre. Ilyenkor kell elővenni a kreativitásunkat, hogy olyan tevékenységeket találjunk ki, amelyek érdekes és szórakoztatóak, és nem hasonlítanak az iskolai munkára.
5 szuper tevékenység, amivel a második nyelv elsajátítása támogatható
Figyelem, a következő ötletek a Bilingual Parenting oldal írójának a tollából származnak. A cikk nem szó szerinti fordítás, és a szerző, Lidia hozzájárulásával készült.
1. Gyurmázás és filmkészítés
Ehhez a tevékenységhez szükséges némi gyurma, különböző kiegészítők: karton, mozgó szemek, zseníliadrót stb., amivel alkotni lehet. Ezek felhasználásából készíthetünk formákat, majd költhetünk egy sztorit, amit fel is vehetünk. Természetesen a gyakorolni kívánt nyelven el is játszhatjuk. Egy szoftver segítségével szuper videó készíthető belőle.
Lidia és a franciás csapat ezt alkotta:
VIDEO
2. Zene és ritmus
Az aktív tanulás legjobb módja, ha mozgunk. A gyerekek ülés és figyelés közben valamit tesznek a kezükkel és lábukkal. Vagyis ritmust csinálunk, tapsolunk, aztán gyorsabban tapsolunk, majd lassabban, aztán ezt úgy is csinálhatjuk, hogy az első gyerek lassan tapsol, a következő gyorsan és így tovább. Természetesen lehet dobbantani vagy más mozgással is összekötni a ritmust, amivel szeretnénk. Hangszereket is tehetünk a játékba.
Ezen a módon úgy használjuk a nyelvet, hogy az a gyermek számára valóban értelmes tartalom legyen (meaningful context), vagyis amikor azt mondjuk, hogy „tapsolj”, akkor azt is csináljuk. Van közvetlen jutalom, úgy érzi, hogy érdemes csatlakozni a játékba és jól érzi magát. Ezzel a módszerrel a testrészek neveit és különböző cselekvéseket is megtanulhatunk.
3. Mutasd és mondd
Bizonyos csoportokban nagyon jól működik, főként, ha a gyermek már beszéli az otthoni nyelvet. A félénk gyerekeket is remekül lehet ösztönözni, hogy bekapcsolódjanak, ha nem is azonnal, akkor a következő alkalommal. Kérjük meg a gyerekeket, hogy a következő alkalomra hozzák magukkal a kedvenc játékukat, vagy valamit, amit nagyon szeretnek. Mutassák be a többieknek, meséljenek róla és válaszoljanak a kérdésekre az adott dologgal kapcsolatban.
4. Karácsonyi képeslap újrahasznosítás
Ezt a tevékenységet csinálhatjuk karácsony után, illetve megkérhetjük a gyerekeket, hogy az előző évi lapokat gyűjtsék össze és akkor karácsony előtt is újrahasznosíthatjuk őket. Szuper kollázs készíthető a régi lapokból, ha feldaraboljuk őket. Készíthet mindenki magának egyet, amit haza is vihet, ebből még ajándék is lehet, illetve készülhet egy közös is a csoportnak.
Kreatív tevékenységeknél használatos szókincset, kifejezéseket gyakorolhatunk vele: vágjuk, ragasszuk stb. És megnevezzük a lapokon levő dolgokat a gyakorolni kívánt nyelven.
5. Könyvjelző készítés
Egyszerű lamináló segítségével nagyszerű könyvjelzőket készíthetünk. Néhány színes lap, képek, száraz virágok, matricák, apróságok és bármi amit el tudunk képzelni és már készen is van a könyvjelző. Készíthetünk egy sablont, ami a könyvjelző alapja, kérjük meg a gyerekeket, hogy ragasszák rá az általuk kitalált dolgokat, tegyük őket laminálógépbe és már készen is vagyunk. Miután mindenki körbevágta a sajátját, lyukasszunk rá lyukat, amibe fűzhetünk szalagot és masnival díszíthetjük.
Ez is egy olyan tevékenység, ami arra ösztönzi a gyerekeket és a szülőket, hogy a nyelvet beszéljék és a témához kapcsolód szókincset használják.
Ez természetesen csak néhány ötlet, amivel ösztönözhetjük a gyermekek nyelvelsajátítását, ennél sokkal több tevékenység létezik, amikkel kicsit más oldalról lehet megközelíteni a nyelvhasználatot és játékossá tenni azt.
Neked milyen ötleteid vannak, amiket megosztanál velünk?
Az eredeti cikk: 5 activites to support foreign or second language acquisition
Kép forrása: www.freedigitalphotos.net (Stuart Miles)
[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_team_member name=”Fürész-Mayernik Melinda” position=”Angol Kalauz program alapítója” image_url=”https://angolkalauz.hu/wp-content/uploads/2018/08/20180305_Melinda_091-min.jpg” _builder_version=”3.3.1″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]Az Angol Kalauz – Kisgyermekkori angol nyelvi nevelési program alapítója, a módszertan kidolgozója és az angolkalauz.hu cikkeinek és oktatóanyagainak szerzője Fürész-Mayernik Melinda. Két kisgyermekét neveli magyarul és angolul, a játékos angol nyelvi fejlesztéshez nyújt segédanyagokat kisgyermekes szülőknek és pedagógusoknak. 2008 óta foglalkozik gyerekekkel (matemaitka-angol szakos tanító), szakértői cikkeit megtalálod szülőknek és pedagógusoknak szánt online és print magazinokban, találkozhattál a nevével rádióban és televízióban is. Programját az ország több óvodájában alkalmazzák, foglalkozásvezetői erősítik a csapatot, melynek küldetése, hogy a gyerekek megtapasztalhassák a játszva angolozás élményét, hogy később szívesen és gátlások nélkül beszéljenek angolul. Módszertani-gyakorlati könyveit az ország több óvó- és tanítóképzőjén ajánlott kiadványként tartják számon.
[/et_pb_team_member][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]
Keresd a játékos angolozáshoz, kétnyelvű neveléshez kapcsolódó napi tippeket a Facebook oldalon is:
www.facebook.com/angolkalauz
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]Mondókázz gyermekeddel angolul!
Az Angol kalauz a mondókák világába című könyv segít! Több, mint 300 angol nyelvű mondóka és gyermekdal az eljátszásukhoz szükséges magyar nyelvű gyakorlati tanácsokkal! A British Council Családi angol programja és Vida Ágnes (Kismamablog) ajánlásával!
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ global_colors_info=”{}”]
Exkluzív támogatás: Hogy soha ne érezd magad egyedül a kétnyelvű nevelésben, játékos angolozásban!
AZ ANGOL KALAUZ KLUBTAGSÁG ABBAN SEGÍT, HOGY GYERMEKE(I)D JÁTSZI KÖNNYEDSÉGGEL MÉGIS HATÉKONYAN, AZONNAL HASZNÁLHATÓ ÉS KIPRÓBÁLT SEGÉDANYAGOKKAL NEVELHESD KÉTNYELVŰEN!
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]
Angolozik a család – Kétnyelvű nevelés a gyakorlatban
Szülői kézikönyv a kétnyelvű nevelés, játékos angol nyelvi fejlesztés gyakorlati megvalósításához Magyarországon
Legyen az otthoni angolozás, kétnyelvű nevelés élmény, közös családi program, mellyel hatalmas lehetőséget adsz gyermekednek, hogy az angol nyelvet szívesen és jól beszélje!
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]