[et_pb_section fb_built=”1″ fullwidth=”on” _builder_version=”3.22″ global_colors_info=”{}”][et_pb_fullwidth_post_title meta=”off” featured_image=”off” text_color=”light” _builder_version=”3.3.1″ background_color=”#821eb2″ text_orientation=”center” custom_margin=”0px||0px|” custom_padding=”||56px|” saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”][/et_pb_fullwidth_post_title][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”3.22″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}” column_structure=”2_3,1_3″][et_pb_column type=”2_3″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]
A héten folytatom az ételek-italok témakörének bővítését. Az előző bejegyzésben a leggyakrabban előforduló élelmiszereket vettük sorra, most pedig a zöldségekkel és gyümölcsökkel folytatjuk a sort.
Nézzük sorban, íme a gyümölcsök-zöldségek angolul:
Fruit Gyümölcs
apple alma
pear körte
plum szilva
banana banán
grapes szőlő
orange narancs
lemon citrom
cherry cseresznye
cherries cseresznyék
sour cherry meggy
peach őszibarack
apricot sárgabarack
watermelon görögdinnye
cantalopue sárgadinnye
date datolya
fig füge
pineapple ananász
kiwi kivi
currant ribizli
gooseberry egres
raspberry málna
strawberry eper
blackberry szeder
blueberry áfonya
lime apró citromfajta
grapefruit grépfrút
tangerine mandarin
mango mangó
nut dió
hasel-nut mogyoró
pea-nut földimogyoró
Vegetables Zöldségek
potato burgonya
tomato paradicsom
pepper paprika
pea borsó
bean bab
onion vöröshagyma
garlic fokhagyma
lettuce fejessaláta
cabbage káposzta
cucumber uborka
cauliflower karfiol
kohlrabi karalábé
Brussels sprouts bimbóskel
broccoli brokkoli
radish retek
corn kukorica
eggplant padlizsán
asparagus spárga
carrot répa
turnip fehérrépa
spinach spenót
sorrel sóska
Itt meg tudjátok hallgatni a gyümölcsök kiejtését:
Itt pedig a zöldségek kiejtését gyakorolhatjátok:
A témakörhöz kapcsolódóan remekül és észrevétlenül lehet az egyszerű jelen időt is gyakorolni, csak kérdezd meg gyermekedtől, hogy például Szereted az almát? És ő pedig válaszolva máris megismeri a nyelvtani szerkezetet. Nem kell megmagyarázni, csak használjátok!
Amikor először megkérdezed, akkor mutasd neki az almát, hogy tudja miről beszélsz és mondhatod hozzá, hogy Do you like apple? Yummy! Közben nyalhatod a szád szélét vagy simogathatod a pocakod, és bólogass hozzá, jelezve, hogy egy finom gyümölcsről van szó.
Valószínűleg azt fogja mondani, hogy igen (vagy nem), 🙂 és akkor Te mondhatod angolul a megfelelő mondatot. Így már össze is kapcsolta a jelentéseket.
Ha azt szeretnéd, hogy nemmel válaszoljon, akkor rázd a fejed és mondhatod Yuck! (mint fúj) és kiöltheted a nyelvedet is hozzá.
Miután gyermeked válaszolt a kérdésedre, ismételd el angolul is a választ, így rögzül benne, hogy hogyan kell kifejezni, ha egy ételt szeret és hogyan, ha nem.
Do you like…? Szereted….?
Yes, I do. Igen, szeretem.
No, I don’t. Nem, nem szeretem.
A kijelentő alakot is használhatjátok, és ezzel a tagadás is mindjárt előkerül.
Én ezt úgy szoktam bemutatni, hogy rajzolok egy mosolygós fejecskét és mellé az ételt, majd elmondom hozzá a mondatot. Például I like apple. Megerősítésképpen itt is mehet mellé a gesztus, és a pocaksimi, meg a bólogatás.
A szomorú arcocska melletti étellel szemléltetem, hogy nem szeretem. Például I don’t like tomato.
Te is rajzolhatsz előre ilyen egyszerű képeket, aztán pedig beszélhettek is róla, vagy megkérheted a gyermeked, hogy rajzoljon ő ilyen képeket, és mondja el utána, hogy melyik ételeket szereti és melyiket nem.
I like…. Én szeretem…
I don’t like… Én nem szeretem….
Fontos, hogy minden magyar mondata után ismételd meg angolul is a kifejezéseket. Nem baj, ha ő még magyarul válaszol, egy idő után magától fog átállni az angol kifejezésekre. Amennyiben ez mégsem így lesz, előfordulhat, hogy megmakacsolja magát, akkor próbálhatod rávenni, hogy azt játszod, hogy nem érted mit mond, mondja angolul. Ilyenkor tehet jó szolgálatot egy angol báb, illetve valamilyen keret az angol játékperceknek, hogy rávegyed az angol beszélgetésekre.
Az angol játékpercekhez itt találsz ötleteket:
>>> Angolország az otthonodba
(A kép forrása: www.freedigitalphotos.net by Mister GC.)
[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_team_member name=”Fürész-Mayernik Melinda” position=”Angol Kalauz program alapítója” image_url=”https://angolkalauz.hu/wp-content/uploads/2018/08/20180305_Melinda_091-min.jpg” _builder_version=”3.3.1″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]Az Angol Kalauz – Kisgyermekkori angol nyelvi nevelési program alapítója, a módszertan kidolgozója és az angolkalauz.hu cikkeinek és oktatóanyagainak szerzője Fürész-Mayernik Melinda. Két kisgyermekét neveli magyarul és angolul, a játékos angol nyelvi fejlesztéshez nyújt segédanyagokat kisgyermekes szülőknek és pedagógusoknak. 2008 óta foglalkozik gyerekekkel (matemaitka-angol szakos tanító), szakértői cikkeit megtalálod szülőknek és pedagógusoknak szánt online és print magazinokban, találkozhattál a nevével rádióban és televízióban is. Programját az ország több óvodájában alkalmazzák, foglalkozásvezetői erősítik a csapatot, melynek küldetése, hogy a gyerekek megtapasztalhassák a játszva angolozás élményét, hogy később szívesen és gátlások nélkül beszéljenek angolul. Módszertani-gyakorlati könyveit az ország több óvó- és tanítóképzőjén ajánlott kiadványként tartják számon.
[/et_pb_team_member][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]
Keresd a játékos angolozáshoz, kétnyelvű neveléshez kapcsolódó napi tippeket a Facebook oldalon is:
www.facebook.com/angolkalauz
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]Do it in English!
Nyelvhasználati kézikönyv óvodapedgógsoknak, tanítóknak, szülőknek
Gyurmázás, éneklés, papírhajtogatás, ollóhasználat, gyöngyfűzés, mozgás, bábozás szó- és kifejezéstára angolul
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ global_colors_info=”{}”]
Exkluzív támogatás: Hogy soha ne érezd magad egyedül a kétnyelvű nevelésben, játékos angolozásban!
AZ ANGOL KALAUZ KLUBTAGSÁG ABBAN SEGÍT, HOGY GYERMEKE(I)D JÁTSZI KÖNNYEDSÉGGEL MÉGIS HATÉKONYAN, AZONNAL HASZNÁLHATÓ ÉS KIPRÓBÁLT SEGÉDANYAGOKKAL NEVELHESD KÉTNYELVŰEN!
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]
Angolozik a család – Kétnyelvű nevelés a gyakorlatban
Szülői kézikönyv a kétnyelvű nevelés, játékos angol nyelvi fejlesztés gyakorlati megvalósításához Magyarországon
Legyen az otthoni angolozás, kétnyelvű nevelés élmény, közös családi program, mellyel hatalmas lehetőséget adsz gyermekednek, hogy az angol nyelvet szívesen és jól beszélje!
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]