Mikor érdemes elkezdeni?
Ez a leggyakoribb kérdés, amit a babaangol kapcsán a szülőktől kapok, ezért röviden összegzem, hogy mikor érdemes elkezdeni egy másik nyelvvel megismertetni a gyermeked, szerintem.
Bizonyított tény, hogy minél előbb kezdjük a nyelvvel való barátkozást, annál jobb, hiszen a babák bármely nyelv hangkészletének elsajátítására képesek, akár akcentus nélkül is. De szerintem nem minden gyereknél működik. Ha a a szülők anyanyelve nem azonos, vagy másik országban élnek, akkor náluk adottak a természetes feltételek, itthon, nálunk nem biztos… A legfontosabb eldönteni (akár már a gyermekváráskor is), hogy mit szeretnél elérni a gyermekeddel a nyelvátadásban. Erről ebben a cikkemben írtam részletesen, egy infografika is szemlélteti. Lényeges ugyanis, hogy milyen gyakran hallja a nyelvet, amennyiben már pici korától két nyelven beszélsz hozzá, jó eséllyel fog később akcentus nélkül beszélni. Amennyiben nem szeretnéd magad „megerőszakolni”, és a saját anyanyelveden beszélnél hozzá inkább többet, azzal is rengeteget teszel a fejlődéséért, leginkább a nyelvhez való hozzáállást tekintve.
Én a magam részéről – komolyabban és tervszerűen – a saját lányommal 3-4 hónaposan kezdtem, akkor még egyszerű dalokkal, mondókákkal, most már mutogatok neki képeket is és napjában többször beszélek hozzá angolul, ezt mindig egy dallal szoktam jelezni, hogy váltunk. Ez fontos, hogy ne keveredjen bele, később már megszokja így és játék lesz neki. Mások egy angolos sarkot neveznek ki, vagy egy angol nyelvű bábbal váltanak, ami egyébként van nekünk is, szóval duplán megerősítem az angolos perceket. 🙂 Arról, hogy Te hogyan viheted „Angolországot” az otthonodba, egy másik bejegyzésemben olvashatsz. Persze az én kislányom már hallgatta az angol nyelvet a pocakomban is, amikor tanítottam az iskolában. A magam kedvére hallgattam angol nyelvű altatókat és kedves dalokat is a várandósságom alatt, és miután megszületett Míra, ugyanezeket hallgattuk együtt is. Egyértelműen felismerte a pocakomban hallott dalokat és mosollyal jelezte, hogy ismerősek számára. Bizonyított, hogy már az anyaméhben is hallanak a babák és az egyes nyelvek hangkészletét is meg tudják különböztetni, tehát ha Te is úgy érzed, akkor bátran hallgassatok a várandósság alatt is angol nyelvű dalokat.
Én megvártam azt az időt, amíg kicsit összeszoktunk és már kinyílt ő is a világ felé, hiszen mi magyar anyanyelvűek vagyunk és Magyarországon élünk, ezért nem éreztem még szükségét, hogy születésétől fogva angolul beszéljek, bár elvétve énekeltem neki angolul is, meg hallgatta a pocakomban, amíg tanítottam, de szerintem 3-4 hónaposan vagy később sem késő elkezdeni. Most, hogy már nagyobbak vagyunk, Apa is beszáll az angolos játékidőbe, többször volt, hogy a konyhából hallottam, hogy ő is énekel angolul Mírának és angolul játszanak. 🙂
Miután meghatároztad a célt a nyelvátadáshoz, akkor érdemes belekezdeni a játékos angolozásba. Ez lehet már akár a születése pillanatától is (ismerek olyan magyar anyanyelvű anyukát, aki Magyarországon élve csak angolul beszél gyermekéhez), ez igényli a legnagyobb következetességet és szervezést a szülő részéről. Leginkább elkötelezettnek kell lenni, és tartani magadat ahhoz, hogy nem szólalsz meg magyarul, csak bizonyos helyzetekben, mondjuk orvosnál vagy az utcán, ahol nagyon muszáj. Tőlem ez távol áll, nem tudnám megtenni, hogy nem énekelek neki magyarul és nem olvasok neki magyar meséket. Persze ezt megteheti másik családtag is, és akkor nem szenved ezekből sem hiányt, de Anyaként úgy érzem, hogy hiába vagyok angol nyelvtanár, nem tudnám hosszú távon ezt biztosítani, így mi maradtunk annál a verziónál, hogy napi angolperceket vezettem be, miután már vissza tudott jelezni egy-egy mosollyal, most pedig már egyértelmű reakciókkal a dalokra. Ezek az angolos percek most már napi kétszer fél-egy órákra is kibővültek, úgyis látni fogod Te is, hogy hogyan van igénye, kedve a gyerekednek a játékos angolozásra. Azok a szülők, akiknek nagyobbak a gyerekeik rendszeresen szokták nekem mesélni, hogy már a gyerkőc kéri, hogy „Anya most ezt az angol dalt énekeljük”, vagy „ezt az angol játékot játsszuk!” Ez a legszebb visszajelzés arról, hogy amit csinálsz, annak van értelme. Amíg nem beszél, addig pedig marad a mosoly és a non-verbális visszajelzések, amiket egy-egy mondóka is kiválthat, amikor például meghallja és azonnal kezdi csinálni a mozgásokat hozzá.
És hogy meddig nem késő?
A szakemberek szerint, mire iskolába kerül a gyerek, 6-7 éves korban van egy „sorompó”, amikor már nem ugyanúgy tanulja a nyelvet, mint az anyanyelvét, hanem az valóban tanulás számára, mindenben rendszert keres és nem természetesen szedi fel a nyelvet. Ezért iskolás korig érdemes otthon vagy foglalkozásokon elkezdeni játékosan a nyelv megismertetését. Egyébként utána sem késő, csak ott már kicsit nehezebb megtalálni a motivációt számukra, makacsabbak is a gyerekek és nem könnyű egy új nyelvvel megbarátkoztatni őket, ami addigra egy iskolai tantárgy lesz számukra, nem pedig a játék és a kommunikáció eszköze.
Ha már óvodás vagy iskolás korú a gyermeked, és most kezdenéd vele az angolozást, akkor érdemes olyan témákat választani, ami magyarul is érdekli a gyermeked és ehhez keresni angol dalokat, játékokat, sokkal könnyebben el fogja fogadni.
A lényeg az egész nyelvátadásban, hogy Te, mint szülő szívesen csináld, szívesen énekelj angolul és akkor a nyelv szeretete is átragad a gyermekedre. Az hogy pontosan mikor kezded el, és hogyan, mit szeretnél vele elérni, pedig minden szülőnek egyéni döntése, amihez azt tanácsolom, üljetek le a pároddal és együtt beszéljétek meg, hogy egymást is tudjátok támogatni ebben és mindketten részt tudjatok venni az angolos játékokban, dalokban, ezzel is egy közös családi programot teremtve!
Örömteli angolos perceket kívánok Nektek!
Az Angol Kalauz – Kisgyermekkori angol nyelvi nevelési program alapítója, a módszertan kidolgozója és az angolkalauz.hu cikkeinek és oktatóanyagainak szerzője Fürész-Mayernik Melinda. Két kisgyermekét neveli magyarul és angolul, a játékos angol nyelvi fejlesztéshez nyújt segédanyagokat kisgyermekes szülőknek és pedagógusoknak. 2008 óta foglalkozik gyerekekkel (matemaitka-angol szakos tanító), szakértői cikkeit megtalálod szülőknek és pedagógusoknak szánt online és print magazinokban, találkozhattál a nevével rádióban és televízióban is. Programját az ország több óvodájában alkalmazzák, foglalkozásvezetői erősítik a csapatot, melynek küldetése, hogy a gyerekek megtapasztalhassák a játszva angolozás élményét, hogy később szívesen és gátlások nélkül beszéljenek angolul. Módszertani-gyakorlati könyveit az ország több óvó- és tanítóképzőjén ajánlott kiadványként tartják számon.
Keresd a játékos angolozáshoz, kétnyelvű neveléshez kapcsolódó napi tippeket a Facebook oldalon is:
www.facebook.com/angolkalauz