[et_pb_section fb_built=”1″ fullwidth=”on” _builder_version=”3.22″ global_colors_info=”{}”][et_pb_fullwidth_post_title meta=”off” featured_image=”off” text_color=”light” _builder_version=”3.3.1″ background_color=”#821eb2″ text_orientation=”center” custom_margin=”0px||0px|” custom_padding=”||56px|” saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]
[/et_pb_fullwidth_post_title][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”3.22″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}” column_structure=”2_3,1_3″][et_pb_column type=”2_3″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ global_colors_info=”{}”]
Ahhoz, hogy angolul beszélni tudjunk, nyilván szókincsre is szükség van. A kisgyermek a szavakat nem úgy sajátítja el, hogy leül a szótárfüzettel és bemagolja, hanem beszélgetés során rögzül, ugyanúgy, mint az anyanyelve. Az iskolai szótanulás is játék közben kellene, hogy folyjon, ami sajnos idő hiányában általában a szavak leírásából áll. Persze vannak kivételek, ahol a gyerek jóformán már az iskolában megtanulja a szavakat, mert annyit gyakorolták, hogy ráragadt, de ez nem a heti egy órás nyelvórákra jellemző, sajnos.
A következőkben néhány ötletet osztok meg veletek, amivel a szótanulást kicsit játékosabbá tehetitek. Ne lepődjetek meg, egész mondatokat fogok írni mintának, hiszen magyarul sem szavakat mondunk, hanem mondatban használjuk őket, ezért a megtanult szavakat mindig érdemes valamilyen szókapcsolatba vagy mondatba fűzni.
Ezekhez a játékokhoz semmi másra nincs szükség, csak képkártyákra, amiket az interneten is megtalálhattok. De akár saját magatok is rajzolhattok egy-egy témakörhöz képkártyákat.
Találhattok színes képkártyákat az interneten, ezeket kinyomatatva és a tartósság kedvéért laminálva, rengeteg játékot lehet játszani velük.
Eleinte négy-öt képnél nem érdemes többet mutatni a babádnak, mert nem jegyzi meg. A nagyobb gyerekek akár 9-10 szót is könnyen megjegyezhetnek, persze ez a nehézségüktől is függ.
A képkártyákat először megnevezzük, hogy mit látunk rajta. Azt szoktam ajánlani, hogy próbáljuk meg egész mondatba foglalni, így megszokják, hogy egész mondatokban beszélünk.
It’s a dog. vagy It’s a horse.
Bújtatós játék:
Miután elmondtuk, hogy mit látunk a képeken, kiválasztunk közülük kettőt és a hátunk mögé rejtjük. Természetesen előtte megmutatjuk és elmondjuk, hogy melyik kettőt választottuk ki. A gyereked próbálja meg kitalálni, hogy mit tartasz a jobb/bal kezedben.
What am I holding in my right hand?
Miután kitalálta, megmutatjuk neki. És ne felejtsük el megdicsérni!
Yes, it’s a …
Well done!
Szerepet is cserélhettek, próbáld meg Te kitalálni, hogy ő mit rejtett a háta mögé.
Memória játék:
Amikor már több szót is biztonsággal ismer, akkor ezeket a kártyákat letehetjük a földre és megkérhetjük, hogy készítsen „fényképet” a képekről, majd kérjük meg, hogy csukja be a szemét, mi pedig egyet elveszünk közben.
Make a photo. Close your eyes.
Open your eyes. What is missing?
A gyereked próbálja meg kitalálni, hogy melyik kép hiányzik a többi közül. Majd mutassuk is meg!
Yes, it’s a …
Good job!
Szerepet is cserélhetünk, ő is elvehet egyet, amit nekünk kell kitalálni.
Futkározós játék:
Írtam már, hogy az otthoni játékos angolozást nem úgy kell elképzelni, hogy leültetjük a babát magunkkal szemben és tanítjuk… Ebben a játékban szintén azt csinálhatja gyermekünk, amit egyébként is szeret: mozoghat!
Tegyük le az ismert szavak képeit a földre egymástól pár méter távolságra. Amikor mondjuk a szót, mindig kérjük meg, hogy fusson oda, amit hall!
Run to the….
Szintén szerepet is cserélhettek, ő dirigál és Te futkározol. 🙂
Jó szórakozást kívánok a játékokhoz!
(A kép forrása: www.freedigitalphotos.net by Stuart Miles.)
Ha szeretnél még több segítséggel, játékötletekkel, szóanyagokkal angolozni otthon gyermekeddel vagy akár tanítványaiddal, akkor csatlakozz az Angol Kalauz Klubhoz, mely egy exkluzív csoport a kétnyelvű nevelés és játékos angolozás támogatásáért!
Nézd meg, mennyi mindent találsz a Klubban:
www.angolkalauz.hu/klub
[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_team_member name=”Fürész-Mayernik Melinda” position=”Angol Kalauz program alapítója” image_url=”https://angolkalauz.hu/wp-content/uploads/2018/08/20180305_Melinda_091-min.jpg” _builder_version=”3.3.1″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]Az Angol Kalauz – Kisgyermekkori angol nyelvi nevelési program alapítója, a módszertan kidolgozója és az angolkalauz.hu cikkeinek és oktatóanyagainak szerzője Fürész-Mayernik Melinda. Két kisgyermekét neveli magyarul és angolul, a játékos angol nyelvi fejlesztéshez nyújt segédanyagokat kisgyermekes szülőknek és pedagógusoknak. 2008 óta foglalkozik gyerekekkel (matemaitka-angol szakos tanító), szakértői cikkeit megtalálod szülőknek és pedagógusoknak szánt online és print magazinokban, találkozhattál a nevével rádióban és televízióban is. Programját az ország több óvodájában alkalmazzák, foglalkozásvezetői erősítik a csapatot, melynek küldetése, hogy a gyerekek megtapasztalhassák a játszva angolozás élményét, hogy később szívesen és gátlások nélkül beszéljenek angolul. Módszertani-gyakorlati könyveit az ország több óvó- és tanítóképzőjén ajánlott kiadványként tartják számon.
[/et_pb_team_member][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]
Keresd a játékos angolozáshoz, kétnyelvű neveléshez kapcsolódó napi tippeket a Facebook oldalon is:
www.facebook.com/angolkalauz
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”]
Angolozik a család – Kétnyelvű nevelés a gyakorlatban
Szülői kézikönyv a kétnyelvű nevelés, játékos angol nyelvi fejlesztés gyakorlati megvalósításához Magyarországon
Legyen az otthoni angolozás, kétnyelvű nevelés élmény, közös családi program, mellyel hatalmas lehetőséget adsz gyermekednek, hogy az angol nyelvet szívesen és jól beszélje!
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]